12 Απριλίου 2010

ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΜΑΤΣ ΤΟ 1-0 ΕΓΙΝΕ ΓΡΗΓΟΡΑ 1-3, ΟΙ ΓΗΠΕΔΟΥΧΟΙ ΠΡΟΗΓΗΘΗΚΑΝ ΜΕ 4-3 ΚΑΙ Ο ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΙΣΟΦΑΡΙΣΕ ΓΙΑ ΤΟ ΤΕΛΙΚΟ 4-4!

Ενα από τα καλύτερα ματς στο φετινό πρωτάθλημα της Α’ τοπικής έγινε χθες στο γήπεδο του Πύργου, όπου ο Μιλτιάδης αναδείχθηκε ισόπαλος 4-4 με τον Απόλλωνα Καλαμάτας! Ηταν ένα παιχνίδι που τα είχε όλα και πρόσφερε πλούσιο θέαμα σε όσους φιλάθλους το παρακολούθησαν. Η διακύμανση του σκορ ήταν στην κυριολεξία απίστευτη και οι ανατροπές πολλές! Αρκεί να αναφέρουμε πως ο Μιλτιάδης προηγήθηκε νωρίς, ο Απόλλωνας πριν από το 30’ είχε πετύχει τρία γκολ, όμως μέχρι το ημίχρονο ο Μιλτιάδης κατάφερε να ισοφαρίσει σε 3-3. Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι πήραν κεφάλι στο σκορ, όμως η Καλαματιανή ομάδα ισοφάρισε άμεσα σε 4-4. Αυτό το αποτέλεσμα ήταν σίγουρα θετικό για το συγκρότημα του Στάθη Βανικιώτη, ενώ από την άλλη ο Μιλτιάδης παρότι πέταξε δύο βαθμούς στην έδρα του συνεχίζει να βρίσκεται μόνος στην τρίτη θέση. Στο 4’ ο Νικολόπουλος έδωσε στον Β. Καλογερόπουλο που με ωραίο πλασέ έκανε το 1-0. Τέσσερα λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Λυμπερόπουλο από πολύ κοντά να σουτάρει άουτ μετά από κεφαλιά πάσα του Νικολόπουλου. Στη συνέχεια ο Απόλλωνας αφυπνίστηκε και αρχικά μείωσε στο 17’ με ωραίο σουτ του Τρικουράκη μετά από σέντρα του Ζέππου (1-1). Μετά από δύο λεπτά έγινε το 1-2 με μακρινό σουτ του Σ. Φέστα που ξεγέλασε τον Λ. Χίντα. Με τη συμπλήρωση 25 λεπτών αγώνα οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν και τρίτο γκολ αιφνιδιάζοντας πλήρως την ομάδα του Δημήτρη Λίτσα. Ο Τρικουράκης έκανε ένα αδύναμο σουτ από πλάγια θέση, η μπάλα έφυγε από τα χέρια του Λ. Χίντα και το 1-3 ήταν γεγονός. Ο Μιλτιάδης αντέδρασε άμεσα και πριν το ημίχρονο έφερε το ματς στα ίσια. Στο 38’ μετά από ωραίο συνδυασμό ο Λυμπερόπουλος έδωσε στον Β. Καλογερόπουλο που με ψηλοκρεμαστό πλασέ μείωσε σε 2-3. Και στο 43’ ο Ρηγόπουλος βρήκε μέσα στην περιοχή τον Λυμπερόπουλο και εκείνος δεν δυσκολεύτηκε να ισοφαρίσει σε 3-3. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Μιλτιάδης μπήκε δυνατά και στο 50’ πέτυχε τέταρτο γκολ, με τον Π. Καλογερόπουλο να δίνει στον Νικολόπουλο, αυτός άφησε περίτεχνα την μπάλα να περάσει κάτω από τα πόδια του και ο Λυμπερόπουλος με σουτ έκανε το 4-3. Ο Απόλλωνας βρήκε τον τρόπο όμως και ισοφάρισε εκ νέου στο 68’ με απευθείας εκτέλεση φάουλ τον Βρεττέα (4-4). Από εκεί και πέρα η κάθε ομάδα
έχασε μία μεγάλη ευκαιρία να πάρει τη νίκη. Αρχικά στο 80’ ο Λυμπερόπουλος μέσα από την περιοχή σούταρε σε σώματα αμυντικών και στο 85’ ο Ζέππος σε τετ α τετ πλάσαρε μόλις άουτ.
Το ματς σφύριξε ο Κότσαρης, με βοηθούς τους Σερεμέτη και Κασκάνη.
πηγή:Notos sport