23 Μαρτίου 2010

ΜΙΛΤΙΑΔΗΣ - ΠΑΝΘΟΥΡΙΑΚΟΣ 5-0

Στα πέντε γκολ σταμάτησε χθες ο Μιλτιάδης στο παιχνίδι με τον Πανθουριακό...
Η ομάδα του Πύργου επικράτησε με 5-0 της ομάδας της Θουρίας και συνέχισε την πολύ καλή της πορεία στο φετινό πρωτάθλημα. Ο αγώνας δεν αντέχει σε κριτική μιας και ο Μιλτιάδης είχε την πλήρη υπεροχή και στα 90 λεπτά και έχασε πολλές ευκαιρίες για... αστρονομικό σκορ. Οι “μελανόλευκοι” με τη νίκη τους αυτή διατηρήθηκαν στην τρίτη θέση, πίσω από Κυπαρισσία και Σπερχογεία. Από την άλλη ο Πανθουριακός πήγε με πάρα πολλές απουσίες στον Πύργο, έπαιξαν παίκτες για πρώτη φορά φέτος και αυτό που κοίταξε ήταν να περιορίσει την έκταση της ήττας. Στο 8’ πάντως λίγο έλειψε να προηγηθεί με το σουτ του Κοντόπουλου να φεύγει άουτ. Στο 10’ μετά από σέντρα του Λυμπερόπουλου το σουτ του Β. Καλογερόπουλου χτύπησε στο κάθετο δοκάρι. Το σκορ άνοιξε στο 20’ όταν μετά από κόρνερ του Λαμπρόπουλου ο Β. Καλογερόπουλος με κεφαλιά έκανε το 1-0. Με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα ο Σκουτάρι πέρασε κάθετη πάσα στον Β. Καλογερόπουλο και εκείνος αφού πέρασε και τον
Λίβα με πλασέ έγραψε το 2-0. Στο 32’ η ομάδα του Αργύρη Λιάππα είχε ευκαιρία να μειώσει, όμως σε τετ-α-τετ ο Α. Πουλόπουλος πλάσαρε άουτ. Στο 35’ μετά από σέντρα του Στασινόπουλου, ο Λυμπερόπουλος έκανε το κοντρόλ και με σουτ έκανε το 3-0, που ήταν και σκορ ημιχρόνου. Στο δεύτερο ημίχρονο ο αγώνας ήταν τυπική διαδικασία και αυτό που έμενε ήταν να γίνει γνωστό το τελικό σκορ. Στο 60’ ο Λυμπερόπουλος πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και με πλασέ έκανε το 4- 0. Οκτώ λεπτά αργότερα ο Λυμπερόπουλος έκανε το σουτ από πλάγια θέση, με την μπάλα να σταματάει στο κάθετο δοκάρι. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 73’ με ψηλοκρεμαστό πλασέ του Λυμπερόπουλου που έκανε το 5-0 και πέτυχε παράλληλα χατ τρικ. Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Κότσαρης και βοηθοί του οι Γαργαλιάνος και Λαμπίρης.
Πηγή:Ελευθερία