1 Μαρτίου 2010

ΕΚΤΟ «ΔΙΠΛΟ» ΓΙΑ ΤΟΝ ΜΙΛΤΙΑΔΗ ΚΑΙ ΠΡΩΤΗ ΕΝΤΟΣ ΕΔΡΑΣ ΗΤΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΣΙΚΛΗΤΗΡΑ

Σε σύγχρονο… φονέα των γιγάντων αναδεικνύεται ο Μιλτιάδης που χθες κέρδισε με 1-0 μέσα
στην Πύλο τον Τσικλητήρα και τον έθεσε ουσιαστικά εκτός διεκδίκησης του πρωταθλήματος.
Η ομάδα του Πύργου έπαιξε με έξυπνη τακτική, αποσυντόνισε τα ατού του Τσικλητήρα και με ένα γκολ του Κυριάκου Λυμπερόπουλου στο 75’ έφυγε νικήτρια από την Πύλο, πετυχαίνοντας το έκτο φετινό της «διπλό» στο πρωτάθλημα! Αυτή ήταν η πρώτη ήττα της Πύλου στο γήπεδό
της τη φετινή σεζόν και προήλθε από την άσχημη μέρα που βρέθηκαν οι περισσότεροι παίκτες της και από τον… κολασμένο αέρα που είχε χθες στην Πύλο και δεν επέτρεψε στους τεχνίτες παίκτες των γηπεδούχων να κάνουν παιχνίδι. Ετσι ο Μιλτιάδης διπλασίασε τις νίκες του φέτος επί του Τσικλητήρα, ενώ να θυμίσουμε πως έχει νικήσει την Σπερχογεία και έχει αποσπάσει ισοπαλία από την Κυπαρισσία, δηλαδή έχει πάρει βαθμούς και από τις τρεις ομάδες που πηγαίνουν για πρωτάθλημα.
Ανέβηκε στην 4η θέση
Με αυτή του τη νίκη ανέβηκε έστω και με ένα παιχνίδι περισσότερο στην 4η θέση της βαθμολογίας και αποτελεί αναμφίβολα την ευχάριστη έκπληξη του πρωταθλήματος.
Από την άλλη το συγκρότημα του Θανάση Λακριντή έκανε ίσως το χειρότερο φετινό του παιχνίδι και το πλήρωσε με ήττα. Οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να διασπάσουν την πολυπρόσωπη και καλά στημένη άμυνα του Μιλτιάδη και σε μία αδράνειά τους στα μέσα του δευτέρου ημιχρόνου δέχθηκαν το γκολ και ύστερα δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν.
Κλασική ευκαιρία με Νικολόπουλο στο 1’
Ο αγώνας ξεκίνησε με μία κλασική ευκαιρία για λογαριασμό του Μιλτιάδη… Προτού καλά -καλά συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό ο Λυμπερόπουλος βρήκε μέσα στην περιοχή τον Νικολόπουλο ο οποίος αφού απέφυγε έξοχα τον Κωστόπουλο σούταρε άουτ από τα πέντε μέτρα, χάνοντας τεράστια ευκαιρία με το… καλημέρα. Ο Τσικλητήρας στη συνέχεια πήρε τον
έλεγχο του αγώνα, ενώ και τον αέρα με το μέρος του στο πρώτο μέρος. Στο 15’ ο Μπενέτος σέντραρε από αριστερά, ο Λ. Χίντα έδιωξε και ο Μαθιός απομάκρυνε σωτήρια μπροστά
από τον Λακριντή που καιροφυλακτούσε. Ο παίκτης-προπονητής του Τσικλητήρα στο επόμενο λεπτό βγήκε αλλαγή μιας και αισθάνθηκε και πάλι ενοχλήσεις στο αριστερό του γόνατο. Ηταν σίγουρα μία άτυχη στιγμή για τους Πυλιώτες. Τα λεπτά περνούσαν δίχως κάτι το αξιόλογο, με τους αμυντικούς του Μιλτιάδη να απομακρύνουν κάθε κίνδυνο μπροστά από τα καρέ του Χίντα.
Τρεις φάσεις στο φινάλε του α’ μέρους
Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες του Θανάση Λακριντή πίεσαν και έχασαν τρεις ευκαιρίες. Στο 36’ το φάουλ από μακρινή απόσταση του Μπενέτου πέρασε από όλους και αφού έσκασε στο έδαφος πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι. Στο 43’ ο Αντωνίου δοκίμασε το πόδι του έξω από
την περιοχή, όμως ο Χίντα με ωραία επέμβαση απέκρουσε σε κόρνερ. Στην εκπνοή του πρώτου μέρους μετά από κόρνερ του Μπενέτου, ο Πανταζόπουλος έπιασε το γυριστό σουτ με την μπάλα που είχε πορεία προς τα δίχτυα να κοντράρει στο σώμα του Διαμαντόπουλου και να φεύγει κόρνερ.
Λίγα πράγματα στην επανάληψη
Στο δεύτερο ημίχρονο ο αέρας ήταν υπέρ του Μιλτιάδη που φρόντισε να τον εκμεταλλευτεί με τον καλύτερο τρόπο. Σε αυτό το διάστημα η εστία του Χίντα απειλήθηκε ελάχιστα και οι «μελανόλευκοι» προσπάθησαν να κάνουν τη ζημιά με στημένες φάσεις και τα κατάφεραν.
Στο 51’ ο Αντωνίου έδωσε μέσα στην περιοχή στο Μπενέτο που με πλάτη στην εστία γύρισε το κορμί του και έκανε το σουτ με την μπάλα να φεύγει αρκετά άουτ. Πέντε λεπτά αργότερα ο Λαμπρόπουλος εκτέλεσε με φάλτσο ένα κόρνερ και με τη βοήθεια του αέρα η μπάλα είχε πορεία προς τα δίχτυα, αλλά ο Σταθάς έδιωξε με το ένα χέρι σε κόρνερ.
«Χτύπησε» στο 75’με Λυμπερόπουλο
Η ομάδα του Δημήτρη Λίτσα ήταν στημένη άψογα στον αγωνιστικό χώρο και είχε «διαβάσει» το παιχνίδι της Πύλου, οπότε κρατούσε τους μέσους και τους επιθετικούς της μακριά από
την εστία της. Ετσι φτάσαμε στο 75’ όταν ο Λαμπρόπουλος εκτέλεσε ένα φάουλ και ο Λυμπερόπουλος με σουτ στην κίνηση έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία γράφοντας το 0-1 και «παγώνοντας» τους περίπου 150 φίλους του Τσικλητήρα. Αυτό ήταν το 10ο γκολ του 27χρονου μέσου στο φετινό πρωτάθλημα που συν χίζει να εκπλήσσει με τις εμφανίσεις του.
Η ψυχολογία της πυλιώτικης ομάδας έπεσε μετά το γκολ και πλέον ήταν πολύ δύσκολο να γυρίσει το παιχνίδι. Στα λεπτά που απέμεναν οι γηπεδούχοι πίεσαν την εστία του Μιλτιάδη κυρίως με στημένες φάσεις δίχως όμως αποτέλεσμα. Η σημαντικότερη ευκαιρία τους έγινε στο 91’ όταν ο Διακουμής σούταρε λίγο άουτ μέσα από την περιοχή. Ο σκόρερ Λυμπερόπουλος ήταν “όλα τα λεφτά” για τον Μιλτιάδη και τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Κυριακόπουλος, Διαμαντόπουλος και Π. Καλογερόπουλος. Από την Πύλο καλύτεροι ήταν οι Αντωνίου και Πανταζόπουλος.Καλή ήταν η διαιτησία του Μπλάνα και των βοηθών του Βρυώνη και