25 Ιανουαρίου 2010

ΜΙΛΤΙΑΔΗΣ – ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ 1-0

Την ανοδική του πορεία συνέχισε xθες ο Μιλτιάδης που νίκησε με 1-0 τον Ηρακλή Καλαμάτας και έκλεισε με ιδανικό τρόπο τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος. «Χρυσός»
σκόρερ του Μιλτιάδη ήταν ο Κυριάκος Λυμπερόπουλος, δέκα λεπτά πριν ολοκληρωθεί ο αγώνας με ένα πολύ ωραίο σουτ. Σε γενικές γραμμές ο αγώνας ήταν μέτριος, με λίγες
φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες και φαινόταν πως θα κέρδιζε όποιος έβαζε το γκολ. Πάντως το πιο δίκαιο αποτέλεσμα θα ήταν η ισοπαλία, μιας και ο Ηρακλής στάθηκε αρκετά
καλά μέσα στον αγωνιστικό χώρο και είχε ορισμένες φάσεις στην εστία του Χίντα.
Ο Μιλτιάδης όμως κατόρθωσε με πολύ πάθος και πείσμα να πάρει τους τρεις βαθμούς της νίκης, με ένα γκολ που πέτυχε για μία ακόμη φορά προς το τέλος του αγώνα. Πάντως οι καλαματιανοί έχουν κάθε λόγο να φωνάζουν γιατί πριν το γκολ του Λυμπερόπουλου δόθηκε
ανάποδο πλάγιο άουτ υπέρ του Μιλτιάδη και στην εξέλιξη της φάσης μπήκε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης. Με αυτό το τρίποντο η ομάδα του Δημήτρη Λίτσα παρέμεινε στην 5η
θέση της βαθμολογίας και ολοκλήρωσε τον πρώτο γύρο με 27 βαθμούς. Από την άλλη ο Ηρακλής έμεινε στους 22 μαζί με τον Απόλλωνα και την Μεθώνη.

Λίγα πράγματα στο α’ ημίχρονο

Στο πρώτο ημίχρονο δεν παίχθηκε καλό ποδόσφαιρο, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να ελέγξουν το χώρο του κέντρου. Οι μονομαχίες σώμα με σώμα ήταν πολλές, ενώ οι «φουνταριστοί» των δύο ομάδων Νικολόπουλος και Γιαννουκάκης ήταν καλά κλεισμένοι από τις άμυνες. Στο 6’ ο Λαμπρόπουλος εκτέλεσε με δύναμη ένα έμμεσο φάουλ, όμως η μπάλα κόντραρε στο τείχος και βγήκε κόρνερ. Ο Ηρακλής απάντησε στο 16’ όταν μετά από φάουλ του Γρηγορόπουλου, ο Φίλαϊ έπιασε την κεφαλιά που έφυγε άουτ. Το παιχνίδι ήταν «κλειστό», είχε πολλά φάουλ εκατέρωθεν και οι παίκτες σίγουρα επηρεάστηκαν από το… πολικό ψύχος που επικρατούσε στο γήπεδο του Πύργου. Στο 36’ ο δραστήριος Χίντα έκλεψε την μπάλα από τον Φίλαϊ και σούταρε, όμως ο Κουκούτσης σωστά
τοποθετημένος μπλόκαρε. Τέσσερα λεπτά αργότερα το διαγώνιο σουτ του Βιδάκη μπλόκαρε ο
Λ. Χίντα. Η τελευταία ευκαι ία στο πρώτο μέρος χάθηκε στο 44’ όταν ο Καραμπότσος έδωσε στον Χίντα που έπιασε το σουτ, όμως ο Κουτσαντώνης με το κεφάλι έβγαλε την μπάλα κόρνερ.

Οποιος έβαζε το γκολ θα κέρδιζε

Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός του αγώνα δεν άλλαξε και φαινόταν ξεκάθαρα πως όποια ομάδα έβαζε το γκολ θα έφευγε νικήτρια από τον αγωνιστικό χώρο. Στο 51’ ο Γρηγορόπουλος απείλησε με φάουλ όμως η μπάλα έφυγε λίγο άουτ.
Στο 57’ ο Καραμπότσος έκανε το κόρνερ, ο Λαμπρόπουλος γέμισε προς τον Λυμπερόπουλου, όμως η κεφαλιά του τελευταίου έφυγε πάνω από τα δοκάρια.
Στο επόμενο λεπτό ο Μιλτιάδης έχασε την καλύτερη ευκαιρία του όταν ο Καραμπότσος τροφοδότησε με το κεφάλι τον Χίντα που έπιασε το σουτ από καλή θέση, όμως η μπάλα
κόντραρε σε έναν αμυντικό και έφυγε κόρνερ. Ο Ηρακλής έφτασε κοντά στο γκολ στο 61’ όταν κέρδισε ένα έμμεσο φάουλ δύο μέτρα από την εστία, όμως το σουτ του Γιαννουκάκη μετά την πάσα του Γρηγορόπουλου κόντραρε στο τείχος.

Από ανάποδο πλάγιο άουτ προήλθε το γκολ…

Και φτάνουμε στο 80’ όταν έγινε η φάση που έκρινε τον αγώνα… Ο α’ βοηθός Καστανάς έδωσε ανάποδα το πλάγιο υπέρ του Μιλτιάδη (ενώ ήταν υπέρ του Ηρακλή) στο χώρο
του κέντρου και στην εξέλιξη της φάσης μετά από ενέργεια του Νικολόπουλου και κόντρες, η μπάλα έφτασε συστημένη στον Λυμπερόπουλο που με ένα τρομερό σουτ την
έστειλε στο αριστερό «Γ» του Κουκούτση για το 1-0.
Στα λεπτά που απέμεναν οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν με σέντρες να φτάσουν στην ισοφάριση και έχασαν την καλύτερη του ευκαιρία στο 84’ όταν μετά από σέντρα του Κατσαρού, ο Τσιλίκος έπιασε το γυριστό σουτ, όμως ο Λαμπρόπουλος έδιωξε σωτήρια λίγο πριν τη γραμμή. Στο αμέσως επόμενο λεπτό χάθηκε η κλασικότερη ευκαιρία του αγώνα για λογαριασμό των «μελανόλευκων». Ο Λυμπερόπουλος σέντραρε, ο Καραμπότσος με κεφαλιά βρήκε τον Διαμαντόπουλο εντελώς αμαρκάριστο στο σημείο του πέναλτι, όμως το σουτ του νεαρού μέσου έφυγε ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι.
Από τον Μιλτιάδη καλύτερος παίκτης ήταν ο αγέραστος Λαμπρόπουλος και τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Καραμπότσος, Χίντα καιΜπαχούμας.
Ο διαιτητής Νίκας έκανε ορισμένα λάθη τα οποία όμως δεν επηρέασαν την εξέλιξη του αγώνα. Ο α’ βοηθός Καστανάς χρεώνεται το λάθος πλάγιο πριν το γκολ, ενώ καλά τα πήγε ο β’ βοηθός Αλειφέρης.