13 Οκτωβρίου 2009

ΛΥΜΠΕΡΟΠΟΥΛΟΣ : Η ΦΑΝΕΛΑ ΤΟΥ ΜΙΛΤΙΑΔΗ ΕΙΝΑΙ ΒΑΡΙΑ

Μεγάλα ψυχικά αποθέματα έδειξε ο Μιλτιάδης στο παιχνίδι με την Σπερχογεία και η νίκη
που πέτυχε πανηγυρίστηκε έξαλλα από διοίκηση, τεχνική ηγεσία και παίκτες. Ηταν αναμφίβολα μία πολύ σημαντική επιτυχία κόντρα σε μία ομάδα που είναι εκ των φαβορί φέτος για την άνοδο στη Δ’ εθνική. Ο Μιλτιάδης όμως έπαιξε καλό ποδόσφαιρο ειδικά στο
δεύτερο ημίχρονο και μπόρεσε να ανατρέψει δύο φορές το εις βάρος του σκορ. Κάτι που
δεν είναι εύκολο απέναντι σε οποιαδήποτε ομάδα, πόσο μάλλον απέναντι στη Σπερχογεία.
Με αυτό το τρίποντο οι “μελανόλευκοι” έφτασαν τους 4 βαθμούς μετά από δύο ματς και ο απολογισμός είναι σίγουρα θετικός, αν σκεφτεί κανείς ότι αντιμετώπισαν ομάδες
όπως η Σπερχογεία και η Μεθώνη.
Ο άνθρωπος που συνετέλεσε τα μέγιστα στο να έρθει αυτή η μεγάλη νίκη ήταν ο Κυριάκος Λυμπερόπουλος που πέτυχε δύο γκολ και αναστάτωσε σε πολλές περιπτώσεις την
άμυνα της Σπερχογείας. Ο 26χρονος μέσος με δηλώσεις του στην Ελευθρία μίλησε για
αυτή τη μεγάλη νίκη: “Η βαριά ήττα με 5-0 από τη Σπερχογεία στο κύπελλο μας είχε πεισμώσει και περιμέναμε αυτό το παιχνίδι για να πάρουμε μία άτυπη ρεβάνς. Η φανέλα του
Μιλτιάδη είναι βαριά και αυτό φάνηκε μέσα στο γήπεδο, παρότι οι δύο ομάδες έχουν διαφορετικούς στόχους”. Στο πρώτο 20λεπτο η Σπερχογεία ήταν καλύτερη, όμως μετά το 0-1 ξυπνήσαμε, παίξαμε με πολύ πάθος και δεν χάσαμε ούτε μία μονομαχία. Στο β’ ημίχρονο ήμασταν οι απόλυτοι κυρίαρχοι, παρότι βρεθήκαμε και πάλι πίσω στο σκορ. Είναι δύσκολο να είσαι δύο φορές πίσω στο σκορ και να το γυρίζεις και μάλιστα μπορούσαμε και μεγαλύτερο σκορ. Συγχαρητήρια σε όλους τους συμπαίκτες μου για την μεγάλη αυτή νίκη”. Για τη συνέχεια ο Λυμπερόπουλος είπε: “Φέτος η ομάδα είναι πιο σφιχτή και δουλεμένη και πιστεύω πως θα πηγαίνουμε καλά και εκτός έδρας, κάτι που δεν συνέβαινε πέρυσι. Στόχος μας είναι μία άνετη παραμονή”. Το ματς με την Σπερχογεία όμως ανήκει στο παρελθόν και ήδη οι “μελανόλευκοι” σκέφτονται τη δύσκολη εκτός έδρας αναμέτρηση με την Κυπαρισσία.

πηγή:Ελευθερία